Välkommen till Picard Sveriges kundforum!
Gällande Coronaviruset ( Covid-19)
Läs mer om vad vi hur vi agerar: Picards riktlinjer
Vill du komma i kontakt med oss går det bra att maila oss.
Vi svarar på era frågor Måndag- Fredag mellan 09.00-17.00
Kontakta butikerna direkt:
Butikskontakt
Signa upp till dig till vårt nyhetsbrev så får du erbjudanden och 10% rabatt på ditt nästa köp!
Picards Nyhetsbrev
Picard står för fryst kvalitetsmat och erbjuder ett brett sortiment från råvaror till färdigrätter och franska delikatesser. Picard har idag ca 1000 butiker i Frankrike, i februari 2013 öppnade den första butiken i Sverige på Karlavägen 50 i Stockholm. Det finns idag 6 butiker i Stockholm och en i Göteborg. Idag kan man hitta många av de bästsäljande produkterna på ICA, COOP, City Gross och Paradiset.
Om Picards sortiment :
Nyskördat, nyfångat & nylagat - Frukt, grönt och fisk fryses ned kort efter fångst & skörd och våra färdiglagade rätter fryses ned direkt för att du ska få de fräschaste smakerna- året om. Många av våra fisk och skaldjursprodukter är dessutom MSC och ASC-märkta.
Hejdå matsvinn - Eftersom våra råvaror är frysta har vi minimalt med matsvinn i butikerna. När du lagar mat med Picard plockar du bara fram den mängd du behöver och gör därför miljön en stor tjänst.
Du vet vad du äter - Genom djupfrysning förlänger vi matens hållbarhet och bevarar dessutom matens smak, näringsvärde, och konsistens – utan konserveringsmedel eller smakförstärkare.
Skalat, urkärnat, tärnat och skivat - Picards frukt och grönt har förberetts med varsam hand, du betalar bara för rena råvaror - inget annat!
Riktig mat på nolltid - Botanisera bland fräscha råvaror och färdigrätter med hemlagad touch, god näringsrik mat närhelst du behöver.
Hej Petter!
Det är verkligen svårt att veta vad som gäller och man vill ju både kunna köpa fisk och skaldjur som man vet är bästa kvalité och samtidigt tänka på sitt miljöansvar som konsument. Du vill kunna välja utifrån olika råvarors smakupplevelse, härkomst och hur de fiskats och frysts in.
Där har vi sett till att ha produkter med de tydligaste märkningar och certifieringar så att du vet med säkerhet att du kan köpa hög kvalité och medvetet hjälpa miljön.
Många av våra fisk och skaldjursprodukter är MSC och ASC-märkta.
För att bli ASC-certifierad krävs bland annat att produkten är hållbart fiskat och att vattnet som släpps ut från odlingarna är renat. Med ASC-certifieringen kan konsumenter och inköpare välja dokumenterat ansvarsfullt odlade produkter och veta att de miljömässiga konsekvenserna av fiskodlingen har varit minimala.
MSC står för Marine Stewardship Council
Det blå miljömärket visar att fisken är vildfångad, kommer från ett livskraftigt bestånd och har fiskats med omtanke om havsmiljön. All sjömat med MSC-märket går att spåra tillbaka till det hållbara MSC-certifierade fisket. MSC-certifierade fisk hålls isär från den icke certifierade ända från fångst tills miljömärket sätts på förpackning eller meny. Alla som handhar fisken kontrolleras årligen av oberoende experter.
Vi har även tigerräkor som har fått både ASC- och Label Rouge- märkning.
Label Rouge intygar att en produkt har en specifik uppsättning egenskaper som skapar en överlägsen nivå jämfört med en liknande nuvarande produkt. Detta innebär att vi har de bästa tigerräkorna i världen!
De har dessutom tilldelats ASC märkning eftersom de som tillverkare med ett ansvarsfullt vattenbruk visat en enorm omtanke för kringliggande miljö och omgivning- Mangroveskogarna är skyddade från skövling till 100%
Så det är värt att tänka på när du handlar fisk och skaldjur på Picard- du får ypperlig kvalité och kan dessutom vara rädd om miljön med dina val.
Tack för din fråga- det är ett viktigt ämne!